Serbët ‘mbushin’ plazhet shqiptare: Ka çmime të ulëta, mikpritje e vende të bukura - Republikaonline.net
Home Rajon Serbët ‘mbushin’ plazhet shqiptare: Ka çmime të ulëta, mikpritje e vende të bukura

Serbët ‘mbushin’ plazhet shqiptare: Ka çmime të ulëta, mikpritje e vende të bukura

by rks2008

Një numër i madh i turistëve nga Serbia kanë zgjedhur bregdetin shqiptar për të kaluar pushimet verore dhe janë shumë të kënaqur nga vizita e tyre.

Për shkak të pandemisë, turistët nga Kosova dhe e gjithë Serbia kishin një përzgjedhje të vogël destinacionesh për të shkuar në det këtë verë, kështu që shumë në mërgim vendosën të provonin bregdetin shqiptar, i cili doli të ishte një sukses i plotë.

Ekipi i portalit tonë pati mundësinë të vizitojë disa nga vendet më të vizituara në jug të Shqipërisë dhe të bisedojë me turistët, të cilët erdhën atje këtë vit, kryesisht nga Serbia, Maqedonia dhe Rusia.

Të gjithë janë të kënaqur me plazhet e bukura, detin, por edhe çmimet e akomodimit, ushqimit dhe mikpritjen e madhe të shqiptarëve.

Ata që nuk kishin paragjykime historike dhe politike për të kaluar verën e tyre në Shqipëri, e cila lejon Serbinë dhe Kosovën të hyjnë pa pasur një test Covid-19, nuk u penduan dhe gjetën një zëvendësim të shkëlqyer për Greqinë dhe Malin e Zi.

Këtë vit, dukshëm më shumë turistë serbë nga Nishi, Prokuplje, Kragujevac, Beogradi dhe qytete të tjera serbe po kalojnë verën në plazhet e Ksamilit, një qytet i vogël në pjesën jugore të bregdetit shqiptar.

Dragan Ilić dhe Vladan Aleksić nga Prokuplje vijnë për herë të parë me familjet e tyre në Shqipëri.

“E bukur, ekstra, nuk di ta përshkruaj. Në dy ditë mora vendimin për të ardhur këtu për pushime verore, nuk patëm një mundësi tjetër, por nuk bëmë gabim dhe me kënaqësi do të kthehemi përsëri. Ne jemi akomoduar në Sarandë dhe e bëjmë plazhin në Ksamil. Unë gjithashtu jam shumë i kënaqur me ta”, na tha Aleksiç.

Përshtypjet e Dragan Iliq janë gjithashtu fenomenale.

“Pritësit janë të mirë. Ne udhëtuam nëpër Kosovë dhe nuk patëm ndonjë problem. Unë jam gjithmonë për Greqinë, por do të vija përsëri këtu”, na tha Iliç.

Deti Jon i bukur dhe i pastër dhe plazhet edhe më të bukura e kënaqën Amir Milak nga Sarajeva.

“Jam i befasuar pozitivisht nga bukuria e detit dhe plazheve. Unë kam qenë gjithmonë skeptik kur bëhet fjalë për Shqipërinë. Kam kaluar vite në Turqi. Shqipëria nuk mund të krahasohet me ofertat e ofruara nga hotelet turke, por deti këtu është shumë më i këndshëm dhe më i mirë. Më besoni, nëse jam gjallë dhe mirë, do të vij përsëri, sepse jam i magjepsur nga bukuria e bregdetit shqiptar ”, na tha Milak.

Turistët me të cilët biseduam na thanë se çmimet e ushqimeve janë identike ose edhe më të lira krahasuar me Nishin, Beogradin dhe qytetet e tjera në Serbi. Ekziston një ofertë e pasur e produkteve nga Serbia në raftet e dyqaneve.

Ljubisa Milovanoviç nga Graçanica po kalon verën me familjen e tij në Ksamil.

“Unë jam pronar i një restoranti në Graçanicë dhe më besoni, çmimet këtu janë të njëjta si këtu në Kosovë. Është e pabesueshme që një kamerier ju shërben në plazh një makiato ose ekspres për 150 lek, dhe leku shqiptar është afër dinarit serb”. ju mund t’i krahasoni vetë çmimet”, tregon Milovanoviç.

Saranda dhe Ksamili janë në rritje të hoteleve turistike. Hotele dhe apartamente moderne janë duke u ndërtuar. Rrugët, trotuaret dhe shëtitoret po rregullohen.

Oferta në akomodim privat varion nga 15 deri në 50 euro për një natë.

“Këtë vit, ekziston një numër dukshëm më i madh i turistëve nga Serbia, Maqedonia, Kosova dhe Rusia. Ne përpiqemi ta bëjmë qëndrimin e tyre në apartamente të këndshëm. Çdo tre ditë ne pastrojmë apartamentet. Ne duam të lëmë një përshtypje të mirë”, thotë pronari i vilës “Tanis” në Ksamil, Agim Çeliku.

Epidemia e koronavirusit dhe mbyllja e kufijve e kanë bërë Shqipërinë një nga zgjedhjet e pushimeve verore për turistët serbë.

Masat kundër përhapjes së koronavirusit respektohen në disa plazhe dhe shezlongjet janë siç duhet, ndërsa në shumicën e plazheve nuk respektohen masat. Turistët që veshin maska ​​mbrojtëse në restorante, tregje dhe rrugë janë të rrallë./exit.al

0 comment

You may also like

Leave a Comment