Home Kosovë LDK nuk humb kohë: I jep PDK’së Presidentin dhe 5 ministri në rast se AAK del nga qeveria

LDK nuk humb kohë: I jep PDK’së Presidentin dhe 5 ministri në rast se AAK del nga qeveria

by rks2008

Burime të sigurta të Gazeta Blic në kushte anonimiteti kanë thënë se LDK, në rast se AAK del nga koalicioni qeverisës, do ta përdorë një kartë tjetër apo planin B e që është bindja e PDK-së për të hyrë në qeveri me LDK.

Deri tani asgjë nuk ka zyrtare, përveç se zyrtarë të lartë të PDK kanë konfirmuar se ka pasur takime ndërmjet LDK e PDK në mënyrë që kjo e fundit të jetë pjesë e qeverisë.

Takimet i ka konfirmuar Xhavit Haliti pa dhënë shumë detaje, përveç se janë mbajtur në Jug të Shqipërisë.

Këto burime kanë thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës për ta bindur PDK-në në mënyrë që kjo e fundit të jetë në qeveri, do të rris numrin e ministrive aktuale.

“Dy minisitri shtesë do t’i ketë kabineti qeveritar në rast se PDK do të jetë pjesë e qeverisë”, ka thënë një burim i lartë në LDK për Gazeta Blic.

Por ky veprim i partisë së Isa Mustafës nuk e ka bindur kruen e PDK-së, Kadri Veseli. Burimet thonë se PDK kakushte të qarta në rast se vendosin të hyjnë në qeveri

“Ministritë siç janë ajo e Drejtësisë, Shëndetësisë, Infrastrukturës dhe pozita e Presidentit të Kosovës, do ta bindnin PDK-së që t`i bashkohet LDK për bashkëqeverisje”, ka thënë një burim tjetër nga Partia Demokratike e Kosovës.

Se posti i presidentit mund ta marrë PDK, është raportuar edhe ditë më parë, madje janë përmendur edhe emrat si ajo e ish- ambasadorës së Kosovës në SHBA Vlora Çitaku, ish- ministri i Drejtësisë Hajredin Kuçi apo edhe sekretari aktual i PDK-së, Uran Ismaili.

0 comment

You may also like

Leave a Comment