Home Lajme Prej kësaj date kosovarët në momentin që arrijnë në Zvicër, do të karantinohen

Prej kësaj date kosovarët në momentin që arrijnë në Zvicër, do të karantinohen

by rks2008

Zyrtarët zviceranë të shëndetit shtuan Ishujt Balearik të Spanjës – përfshirë destinacionet e njohura turistike Majorca dhe Ibiza – dhe Belgjikën, së bashku me një pjesë të vogël të vendeve të tjera, në listën e saj të detyrueshme të karantinës të martën.

Secila prej vendeve të shtuara u përfshi në listë për shkak të infeksioneve të reja që ngriheshin mbi pragun e qeverisë zvicerane prej 160 për 100,000 banorë, shkruan The Local.

Ndërsa Spanja kontinentale ishte përfshirë më 5 gusht, Ishujt Balearik – përfshirë Majorcën, Ibizën, Menorca dhe Formentera – së bashku me Ishujt Kanarie nuk ishin në listë.

Tani, të gjithë ardhjet nga Spanja kontinentale, si dhe Ishujt Balearik do të duhet të kryejnë në karantinë dhjetë ditore pas mbërritjes (mbërritjet nga ishujt Kanarie nuk do t’ju kërkohet të karantinojnë).

Belgjika është shtuar gjithashtu në listë, së bashku me Shqipërinë, Andorrën, Aruba, Belize, Ishujt Faroe, Gjibraltarin, Guam, Monakon dhe Namibia.

Tani ka 53 vende në listën e Zvicrës, me heqjen e Serbisë, Singaporit, Guinesë Ekuatoriale, Sao Tome dhe Principe dhe Arabisë Saudite.

Ndryshimi do të hyjë në fuqi të enjten, 20 gusht.

Rreth 16,000 njerëz aktualisht janë në karantinë në Zvicër për t’u kthyer nga vendet me rrezik të lartë.

Lista e plotë:

Lista e plotë e 53 vendeve nga të cilat mbërritjet duhet të karantinohen është: Shqipëria, Andorra, Argjentina, Armenia, Aruba, Bahamas, Bahrejni, Belize, Bolivia, Bosnja dhe Hercegovina, Brazili, Cabo Verde, Kolumbia, Kili, Kosta Rika, Republika Dominikane, Ekuadori, El Salvadori, Esëatini, Ishujt Faroe, Gjibraltari, Guam, Guatemala, Hondurasi, Iraku, Izraeli, Kazakistani, Kirgistani, Kosova, Kuvajti, Luksemburgu, Maldive, Meksika, Moldavia, Monako, Mali i Zi, Namibia, Maqedonia e Veriut, Omani, Palestina, Panama, Peru, Katari, Rumania, Sint Maarten, Suriname, Afrika e Jugut, Spanjë (jo Ishujt Kanarie), Ishujt Turke dhe Caicos dhe Shtetet e Bashkuara.

0 comment

You may also like

Leave a Comment