Home Lajme Albin Kurti pyet presidentin Thaçi, kë po fal?

Albin Kurti pyet presidentin Thaçi, kë po fal?

by rks2008

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka reaguar ndaj vendimi të presidentit Thaçi për faljen e një të burgosuri që po vuante dënimin për një v rasje të dyfishtë të kryer vite më parë.

Ish-kryeministri ka thënë se ky rast duhet të hetohet në detaje ngase po i njëjti person i falur ka qenë dëshmitar i vdekjes së Astrit Deharit.

“Kë po fal presidenti?

Më 31 korrik, Ditën e Kurban Bajramit, morëm vesh se presidenti i Republikës së Kosovës fali pjesërisht dënimet e shtatë të dënuarve me burg. Njëri prej këtyre shtatë të burgosurve ishte dënuar për v rasje të dyfishtë: atë të një fëmije 13-vjeçar dhe xhaxhait të tij. Natyrisht që kjo nuk është hera e parë që presidenti ka falur të dënuar, por është përtej imagjinatës të falet një i dënuar për v rasje të dyfishtë, e aq më tepër kur njëra prej viktimave ka qenë i mitur.

Por, sikur të mos mjaftonte vetëm kjo, dje kemi marrë vesh një detaj tjetër lidhur me këtë rast: pikërisht ky v rasës është dëshmitar i vdekjes së Astrit Deharit.

Ne s’i dimë ende arsyet e vërteta pse presidenti i Republikës i ka shkurtuar dënimin një v rasësi të dyfishtë, i cili për më tepër i ka marrë jetën një fëmije 13 vjeçar.

Mirëpo, ka mjaft persona që mund t’i dinë këto arsye, duke nisur nga vetë presidenti, anëtarët e Komisionit për shqyrtimin dhe vlerësimin e kërkesave për falje e deri tek i dënuari në fjalë.

Prandaj, duhet që urgjentisht të bëhet publik i gjithë procesi që ka shpënë deri te ky vendim i dyshimtë, arsyetimi se pse një v rasës i një v rasjeje të dyfishtë, madje edhe dëshmitar në një v rasje tjetër me autorët ende të pazbuluar, të ketë prioritet për falje përtej më shumë se 400 kërkesave të tjera.

Bëj thirrje që të gjithë këta zyrtarë të japin dëshmi në lidhje me procesin dhe që kjo falje, si dhe të gjitha faljet e dyshimta të presidentit, të hetohen dhe të zbardhen deri në fund, qoftë nga ana e organeve të rendit, qoftë nga ana e një komisioni të posaçëm të Kuvendit për hetim parlamentar” shkruan Kurti në Facebook./Indeksonline/

0 comment

You may also like

Leave a Comment