Home Lajme Tensionet po rriten: Ushtria greke futet në një fshat të Turqisë

Tensionet po rriten: Ushtria greke futet në një fshat të Turqisë

by rks2008

Tensionet në Mesdheun lindor midis Turqisë dhe Greqisë po rriten dita ditës.

Greqia mbajti stërvitje ushtarake dje në zonë, përfshirë një rajon për të cilin Turqia ka lëshuar një Mesazh Ndërkombëtar të Sigurisë Detare (NAVTEX).

Sidoqoftë, sipas mediave turke, Greqia dërgoi komandat e saj në fshatin turk Gokcepınar afër qytetit Xanthi në Thrakën perëndimore, si pjesë e ushtrimeve ushtarake të lartpërmendura.

“Pas mbylljes së 8 shkollave turke, komando greke zhvilluan një stërvitje ushtarake në fshatin Gokcepınar.

Deri më sot, ushtarët e a rmatosur nuk kanë hyrë në fshatrat tanë.

Kjo është hera e parë”, tha İlhan Tahsin, kryeredaktori i Birlik, duke theksuar se ushtria greke dëshironte të frikësonte pakicën turke.

Turqia ka dënuar me forcë këtë provokim nga ushtria greke.

Pentagoni ka shprehur shqetësimin për tensionet në Mesdheun lindor dhe u bëri thirrje Francës dhe Turqisë, aleatët e NATO-s, të bashkëpunojnë dhe të gjejnë zgjidhje.

Zëdhënësi Jonathan Hoffman u tha gazetarëve se Parisi dhe Ankaraja ishin “aleatë tepër të rëndësishëm në NATO”, duke theksuar se Shtetet e Bashkuara “duan që tensionet të zvogëlohen”.

“Ne do të dëshironim t’i shohim ata të vazhdojnë të punojnë së bashku dhe të gjejnë zgjidhje që nuk përfshijnë nevojën për të dërguar anije luftarake ose vendosjen e avionëve në një mjedis që është larg nga bashkëpunimi,” tha Hoffman.

Reagimi amerikan erdhi pasi Greqia dhe Franca zhvilluan një stërvitje të përbashkët ushtarake në Mesdheun lindor.

Një deklaratë nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë greke thotë se të dy vendet kishin kryer një stërvitje të përbashkët ushtarake në Mesdheun lindor, si pjesë e bashkëpunimit të vazhdueshëm ushtarak, duke përfshirë një rajon për të cilin Turqia ka lëshuar një Mesazh Ndërkombëtar të Sigurisë Detare (NAVTEX).

Një deklaratë greke tha NAVTEX lëshuar nga Turqia për anketimet sizmike të “Oruc Reis” ishte “jo e ligjshme” dhe thoshte se dy aeroplanët francezë Rafale kishin përdorur një bazë në ishullin e Kretës si pjesë e stërvitjes.

Ankaraja njoftoi të hënën se anija e saj kërkimore sizmike “Oruc Reis”, kishte lundruar në Mesdhe dhe se Turqia do të vazhdojë aktivitetet e saj në Mesdhe dhe Detin e Zi, me qëllim të arritjes së pavarësisë energjetike të vendit.

Turqia gjithashtu ka paralajmëruar aktorët në rajon të mos veprojnë si “pronari i vetëm i Mesdheut”.

Ankaraja ka akuzuar prej kohësh Greqinë për ndjekjen e një politike maksimaliste në Mesdheun lindor, duke vënë në dukje se kërkesat detare të vendit shkelin të drejtat sovrane të Republikës së Turqisë.

0 comment

You may also like

Leave a Comment