Ballina Lajme CNN: Ja pse Gjykata Speciale publikoi aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit

CNN: Ja pse Gjykata Speciale publikoi aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit

Nga Republika online

Kanali televiziv amerikan CNN, i ka kushtuar vëmendje raporteve për ngritjen e aktakuzës për krime lufte nga Gjykata Speciale ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli.
CNN ka shkruar se Specialja bëri publike aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit, pasi ata dyshohet se vazhdimisht kanë tentuar të “pengojnë dhe minojnë” punën e gjykatës, përcjell Bota sot.

Mediumi shkruan se si presidenti ka anuluar vizitën në Shtëpinë e Bardhë, ku do të takohej vikendin e kaluar me delegacionin serb.

Në vazhdim artikulli i plotë i CNN:

Presidenti i Kosovës i akuzuar për krime lufte anulon vizitën e Shtëpisë së Bardhë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është paditur për krime lufte që dyshohet se janë kryer gjatë konfliktit të Kosovës në fund të viteve 1990, duke e bërë atë të anulojë një udhëtim të planifikuar në Shtëpinë e Bardhë fundjavën e kaluar për bisedime me krerët serbë.

Akuzat kundër Thaçit u njoftuan të mërkurën nga një Gjykatë Speciale në Hagë, në Holandë.

Sipas një deklarate për shtyp, Zyra e Prokurorit të Specializuar ngriti një aktakuzë prej 10 pikash më 24 prill që akuzon Thaçin, Kadri Veselin, ish-Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, dhe të tjerët për “një varg krimesh kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës, përfshirë vr asje, zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura ”.

Ajo shtoi se një gjykatës i procedurës paraprake po shqyrtonte aktakuzën “për të vendosur nëse do të konfirmonte akuzat”.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia një dekadë pasi filloi konflikti i përgjakshëm midis forcave serbe dhe shqiptarëve në Kosovë. Lufta, nga 1998 deri në 1999, çoi në mijëra vdekje dhe zhvendosjen e afro 90% të popullsisë së Kosovës.

Thaçi erdhi në pah si një figurë udhëheqëse në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) ndërmjet 1997 dhe 1999 dhe luajti një rol në negociatat e paqes.

Kalimi i tij nga një revolucionar në një politikan përfundimisht e bëri Kryeministër kur u shpall pavarësia. Ai u zgjodh President në shkurt të vitit 2016.

Aktakuza e së mërkurës pretendon se Thaçi, Veseli dhe të dyshuarit e tjerë të akuzuar “janë përgjegjës penalisht për afro 100 vr asje. Krimet e pretenduara në Aktakuzë përfshijnë qindra viktima të njohura të shqiptarëve, serbëve, romëve dhe etnive të tjera të Kosovës dhe përfshijnë kundërshtarë politikë”, thuhet në deklaratë.

CNN ishte në zyrat e Thaçit dhe të Veselit, i cili është kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, për të marr komente.

Ambasadorja e Kosovës në SHBA Vlora Çitaku tha në një postim në Twitter se “Kur pluhuri të qetësohet dhe tymi të pastrohet, UÇK-ja do të mbetet lëvizja më e suksesshme çlirimtare në historinë moderne”.

Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar, u krijuan të kenë juridiksion mbi krimet e luftës të kryera në konfliktin e Kosovës midis janarit 1998 dhe dhjetorit 2000.

Thaçi ishte ftuar për të vizituar Shtëpinë e Bardhë për bisedime me përfaqësuesit serbë, por anuloi udhëtimin e tij pas njoftimit për aktakuzën. Njoftimin për anulim e bëri i Dërguari Special i Presidentit të SHBA për dialogun Kosovë-Serbi Richard Grenell, përmes një postimi në Twitter të mërkurën.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë ndër më shumë se 100 vendet që e njohin Kosovën si një shtet të pavarur, sovran, sipas Departamentit të Shtetit të SHBA. Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

“Unë e respektoj vendimin e tij për të mos marrë pjesë në diskutime derisa çështjet ligjore të atyre pretendimeve të zgjidhen”, tha Grenell. Diskutimet e së shtunës do të udhëhiqeshin nga Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidenti serb Aleksandar Vuçiq shtoi i dërguari amerikan.

Sidoqoftë, Hoti – i cili mori detyrën vetëm tre javë më parë – tha të enjten se ai nuk mund të udhëtonte në Uashington, në dritën e zhvillimeve në Prishtinë, kryeqyteti i Kosovës.

“Vetëm përmes dialogut ne mund t’i zgjidhim mosmarrëveshjet tona me Serbinë, duke rezultuar në njohje të ndërsjellë dhe normalizim të marrëdhënieve. Qeveria ime nuk i komenton çështjet që lidhen me Dhomat e Veçanta. Kosova do të respektojë plotësisht detyrimet e saj ndërkombëtare”, ka shkruar ai në Twitter.

Qeveria e Kosovës në një deklaratë konsideron “se askush nuk duhet të konsiderohet fajtor pa një vendim të formës së prerë nga Gjykata” dhe u bëri thirrje të gjithë qytetarëve të qëndrojnë të qetë.

“Qeveria beson se lufta e popullit të Kosovës dhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte e drejtë dhe për lirinë e saj dhe prandaj duhet të mbetet si periudha më e rëndësishme e historisë së vendit”, thuhet në deklaratë.

Uebfaqja zyrtare e Thaçit konfirmoi që udhëtimi i tij në Uashington ishte anuluar për shkak të aktakuzës, por nuk bëri asnjë koment në lidhje me pretendimet kundër tij.

Deklarata e Gjykatës tregon se aktakuza është vetëm një akuzë – por shton se ajo është “rezultat i një hetimi të gjatë dhe reflekton përcaktimin e SPO-së që ajo mund të vërtetojë të gjitha akuzat përtej një dyshimi të arsyeshëm”.

Gjykata gjithashtu deklaron se ka dalë në publik me aktakuzë, sepse Thaçi dhe Veseli dyshohet se vazhdimisht kanë tentuar të “pengojnë dhe minojnë” punën e gjykatës.

Të dy “besohet se kanë realizuar një fushatë të fshehtë për të rrëzuar ligjin duke krijuar Gjykatën dhe penguar punën e Gjykatës në përpjekje për të siguruar që ata të mos përballen me drejtësinë. Duke ndërmarrë këto veprime, (Thaçi dhe Veseli) kanë vendosur interesat e tyre personale përpara viktimave të krimeve të tyre, sundimit të ligjit dhe të gjithë njerëzve të Kosovës “, thuhet në deklaratë.

Mos i humb

Leni koment